NVC

Twórca metody Marshall Rosenberg pisze o tym tak:

„Fundamentem Prozumienia bez Przemocy (PBP) są pewne umiejętności posługiwania się mową i innymi narzędziami porozumienia, pomagające nam nawet w niesprzyjających okolicznościach zachować człowieczeństwo. Nie ma w tej metodzie niczego nowego; wszystkie jej składniki znane są od stuleci.

PBP pomaga nam zmienić swój styl wyrażania siebie i słuchania tego, co mówią inni. Nasze słowa nie są już odtąd efektem nawykowych, automatycznych reakcji, lecz tworzą świadomą odpowiedź, której mocną podstawą jest uświadamianie sobie własnych spostrzeżeń, uczuć i pragnień.

Dzięki PBP wyrażamy siebie szczerze i jasno, zarazem z szacunkiem i empatią poświęcając uwagę innym ludziom. Odtąd w każdej wymianie zdań potrafimy usłyszeć własne głębokie potrzeby i oczekiwania, a także cudze.

PBP uczy nas dokonywania precyzyjnych spostrzeżeń i pozwala precyzyjnie określać zachowania i sytuacje, które wywierają na nas taki czy inny wpływ.Uczymy się wyraźnie dostrzegać i uzewnętrzniać własne potrzeby i oczekiwania w każdej konkretnej sytuacji. Technicznie jest to proste, ale bardzo wiele zmienia.W miarę jak dzięki PBP pozbywamy się starych nawyków, które w zetknięciu z krytyczną oceną dotychczas kazały nam się bronić, wycofywać lub atakować; zaczynamy widzieć w nowym świetle zarówno samych siebie, jak i innych ludzi,a także nasze intencje i wzajemne związki. Opór, postawa obronna i gwałtowne reakcje pojawiają się coraz rzadziej. Kiedy skupiamy się na jasnym wyrażaniu spostrzeżeń, odczuć i potrzeb, zamiast na stawianiu diagnoz i osądzaniu,odkrywamy głębię własnego współczucia. Ponieważ z punktu widzenia PBP ogromnie ważne jest słuchanie – zarówno samego siebie, jak i innych – z czasem budzi się szacunek, uwaga i empatia, a także wzajemna chęć dawania z serca.”

Cytat pochodzi z książki Marshala Rosenberga “Porozumienie bez Przemocy. O języku serca”, Wydawnictwo Czarna Owca, wyd. II rozszerzone, Warszawa 2010 str.17 i 18
Polecana literatura:

Marshal Rosenberg “Porozumienie bez Przemocy. O języku serca”

“Porozumienie bez przemocy – Ćwiczenia”, Ingrid Holler

“Rozwiązywanie konfliktów poprzez porozumienie bez przemocy”, Marshall B. Rosenberg w rozmowie z Gabriele Seils

“Tańcowała żyrafa z szakalem”, Serena Rust

“Porozumienie bez przemocy w mediacjach. Jak być trzecią stroną w konflikcie”, Liv Larsson

“Wdzięczność”, Liv Larsson

“Porozumienie bez Przemocy w związkach”,Liv Larsson
Porozumienie bez Przemocy w szkole i wychowaniu:

“Edukacja wzbogacająca życie”,Marshall B. Rosenberg

“Porozumienie bez przemocy czyli język żyrafy w szkole”,Towe Widstrand, Marianne Gothlin, Niclas Ronnstrom

“Empatyczna klasa. Relacje, które pomagają w nauce”,Sura Hart, Victoria Kindle Hodson

“Dorastanie w zaufaniu”, Justine Mol
Polecane strony:

polecane warsztaty:

18.04.2020, godz. 10.00-17.30, Warszawa

Warsztaty wprowadzające do Porozumienia bez Przemocy.

02.03.2020 – 15.06.2020, poniedziałki  18.00-21.00

To cykl warsztatów dla nauczycieli, wychowawców i innych osób pracujących z dziećmi i młodzieżą.